Kondilomi i HPV virus: Simptomi, Lečenje i Vakcine

Snajka Blog 2024-09-16

Sve o kondilomima i HPV virusu: uzroci, simptomi, dijagnoza, metode lečenja i vakcine. Da li su kondilomi opasni i kako se zaštititi?

Kondilomi i HPV Virus: Sve Što Treba Da Znate

Šta su kondilomi?

Kondilomi, poznati i kao genitalne bradavice, virusne bradavice ili papilomi, su neprijatna polno prenosiva bolest uzrokovana humanim papiloma virusom (HPV). Javljaju se u genitalnoj regiji, anusu, a ređe i na drugim delovima tela. Veoma su neprijatni zbog teškog lečenja i čestih recidiva.

Uzrok nastanka kondiloma

HPV virus prianja za epitelne ćelije kože i sluzokože genitalnog regiona (vagina, anus, penis). Postoji preko 80 tipova HPV virusa, a oko 30 od njih izaziva genitalne kondilome. Tipovi HPV 6 i 11 su najčešći uzročnici kondiloma, dok tipovi HPV 16, 18, 31 i 45 mogu dovesti do raka grlića materice.

Kako se prenosi HPV virus?

HPV se prenosi seksualnim putem, čak i blagim dodirom dve sluzokože. Moguć je i vertikalni prenos sa majke na dete tokom porođaja, što može dovesti do laringealnih papiloma kod novorođenčeta. Teoretski je moguć i prenos oralnim seksom, ali je to u praksi retkost.

Simptomi i klinička slika

Kondilomi se najčešće javljaju u anogenitalnoj regiji. Kod žena se obično nalaze na vestibulumu vagine, velikim i malim usnama, dok se kod muškaraca pojavljuju na penisu, frenulumu ili otvoru uretre. To su mekane izdužene tvorevine beličaste ili ružičaste boje, često sa karfiolastom površinom. U početku su mali, ali mogu narasti do veoma voluminoznih promena.

Dijagnoza kondiloma

Dijagnoza se postavlja na osnovu kliničke slike, a potvrđuje se histološkim, ultrastrukturnim i imunološkim ispitivanjima. Važno je potražiti drugo mišljenje pre početka terapije, jer se kondilomi često mešaju sa drugim promenama kao što su polipoze.

Metode lečenja kondiloma

Lečenje kondiloma je individualno i može biti dugotrajno:

  • Krioterapija - spaljivanje tečnim azotom, bezbolna metoda koja se ponavlja svaka 3-4 dana
  • Laser - efikasna metoda za unutrašnje kondilome
  • Hirurško uklanjanje - za veće i upornije promene
  • Topikalni lekovi - podofilotoxin, trihlorsirćetna kiselina, 5-fluorouracil

Nijedna od ovih metoda ne uništava sam virus, već samo njegove manifestacije. Virus ostaje u telu i može izazvati recidive.

Kondilomi kod trudnica

Tokom trudnoće kondilomi se često šire brže zbog pada imuniteta. Lečenje se mora sprovoditi tokom cele trudnoće, najčešće laserskom vaporizacijom. Ako su promene izražene na grliću materice, lasersko lečenje se obavlja 15-20 dana pre porođaja.

Vakcine protiv HPV virusa

Postoje dve vakcine protiv kancerogenih tipova HPV virusa - Cervarix i Gardasil. One blokiraju virus da dovede do pojave karcinoma. Vakcine se preporučuju devojkama od 9 do 26 godina, a daju se u tri doze. Iako nisu obavezne, vakcine predstavljaju najefikasniji način prevencije raka grlića materice.

Zaključak

Kondilomi su neprijatna, ali u većini slučajeva bezopasna bolest. Ključna je pravovremena dijagnoza i adekvatno lečenje. Važno je potražiti više mišljenja pre početka terapije. HPV vakcine predstavljaju najbolju prevenciju ozbiljnih komplikacija, poput raka grlića materice. Redovni ginekološki pregledi su neophodni za rano otkrivanje promena.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.