Najčešće zablude o mršavljenju i treningu - Šta zaista funkcioniše?
Otkrivamo istinu o najpopularnijim mitovima vezanim za gubitak kilograma, saunu, trening sa tegovima i ishranu. Naučite šta zaista deluje za postizanje željene figure.
Najčešće zablude o mršavljenju i treningu - Šta zaista funkcioniše?
Sauna i gubitak kilograma: Istina ili mit?
Mnogi pokušavaju da se oslobode viška kilograma u sauni, ali u tome ne uspevaju. Iako boravak u sauni punoj pare aktivira metabolizam, jača sistem termoregulacije i pročišćava organizam, preznojavanje do iznemoglosti zapravo nema nikakve veze sa mršavljenjem.
U sauni se gubi izvesna količina znoja, što se očigledno reflektuje na telesnu težinu. Međutim, reč je o trenutnom padu kilaže koji se ubrzo unošenjem vode u organizam nadoknadi. Za stvarno smanjenje masnih naslaga potrebna su druga rešenja.
Osnovni principi gubitka kilograma
Za postizanje trajnog rezultata neophodna je kombinacija dva faktora:
- Balansirana ishrana sa umerenim unosom kalorija
- Redovna fizička aktivnost koja uključuje i kardio i trening snage
Najveće zablude o treningu
Zabluda 1: Lagano dizanje tegova stvara jake mišiće
Superlagano dizanje tegova dovodi do superdugačkog treninga, ali ne i do željenih rezultata. Najveće povećanje snage se postiže tako što se faza dizanja radi što je moguće brže.
Zabluda 2: Više belančevina = više mišića
Iako belančevine podstiču proteinsku sintezu, neumerene količine nisu potrebne. Mnogo je bitnije kada konzumirate belančevine i da uporedo s njima unosite odgovarajuću količinu ugljenih hidrata.
Zabluda 3: Istezanje nogu je bezbednije od čučnjeva
Istraživanja pokazuju da su vežbe otvorenog lanca (poput istezanja nogu) potencijalno opasnije od pokreta zatvorenog lanca (kao što su čučnjevi). Uravnotežena mišićna aktivnost koja drži patelu na mestu lakše se postiže vežbama zatvorenog lanca.
Zabluda 4: Nikad ne forsirajte mišić koji vas boli
Ako mišić ne boli na dodir i možete normalno praviti pokrete, možete nastaviti sa treningom. Počnite sa laganim zagrevanjem, zatim radite tri kompleta vežbi od po 10-15 ponavljanja za povređeni mišić.
Zabluda 5: Istezanje sprečava povrede
Istezanje povećava elastičnost, ali većina povreda se dešava prilikom normalnih pokreta. Ključ za sprečavanje povreda je pravilno zagrevanje koje postepeno ubrzava cirkulaciju i priprema mišiće za aktivnost.
Mitovi o ženama i treningu sa tegovima
Čest strah kod žena je da će dizanjem tegova dobiti prevelike mišiće. Međutim, za veličinu mišića ključan je testosteron, kojeg muškarci imaju 20-30 puta više. Dizanje tegova preporučuje se svim ženama koje se bave fitnesom, a najbolje rezultate daje kombinacija kardio i treninga snage.
Trčanje i izgradnja mišića
Česta zabluda je da trčanje nije kompatibilno s izgradnjom mišićne mase. Suprotno tome, trčanje može pomoći u izgradnji i definisanju mišića, posebno u donjem delu tela. Jedino profesionalni bodibilderi treba da ograniče trčanje.
Ishrana i detoksikacija
Ključni faktor u postizanju željenih rezultata je ishrana. Bez obzira na izbor hrane, organizam neprekidno unosi određenu količinu toksina. Fizička aktivnost doprinosi izbacivanju dijela tih toksina putem znojenja.
Zaključak
Postizanje željene figure i zdravlja zahteva kombinaciju pravilne ishrane i odgovarajućeg treninga. Važno je kritički pristupiti popularnim mitovima i osloniti se na dokazane metode. Podsećanje da svaki organizam je drugačiji i ono što deluje za jednu osobu možda neće dati iste rezultate kod druge.